Dovozce bezlepkových potravin

O celiakii

Jídelníček - bezlepková dieta

Zjistili jste, že trpíte celiakií? Bezlepková dieta a jídelníček jsou dva body, které budete muset řešit, abyste se s přecitlivělostí na lepek dokázali vyrovnat. Celiakie má řadu různorodých projevů v rozdílném rozsahu u každé osoby. Bezlepková dieta a jídelníček se správnými dispozicemi jsou základem vašeho „boje“ proti přecitlivělosti na lepek. Díky bezlepkové dietě se můžete zbavit nejklasičtějších projevů celiakie, jako jsou zažívací problémy, kožní nedostatky, únava, migrény, nemoci z nedostatku vápníku a železa. Jídelníček pro bezlepkovou dietu je v podstatě jednoduchý, přesto řadě lidí nastolení této diety dělá velké problémy. Tak jako každá dieta, i tato předpokládá striktní dodržování stanovených zásad a právě to je hlavní kámen úrazu pro řadu celiaků. Rádi bychom vám poradili pár triků, jak sestavit jídelníček pro bezlepkovou dietu a hlavně jak si poradit s jeho dodržováním. Bezlepková strava pro vás nemusí být nepřekonatelný problém, jen je třeba mít správný systém.

Jak poznat projevy celiakie

Nevíte, podle čeho jednoduše detekovat alergii na lepek? Poradíme vám, jak se pozná celiakie a jak se projevuje. Nesnášenlivost na lepek má řadu podob a i zkušený lékař nemusí při prvním průzkumu správně odhadnout, že se za vašimi problémy skrývá celiakie. Při jakékoliv vaší domněnce, že by se mohlo jednat o alergii na lepek, je vhodné si zapsat veškeré souvislosti, tj. např. jaké potraviny jste nově zařadili nebo vyřadili z jídelníčku apod. Recept na to, jak se pozná celiakie, je především o vašich schopnostech zaměřit se na pravou podstatu problému a odhalit souvislosti. Níže vám přinášíme několik vodítek, jak se projevuje celiakie. Pokud vyloučíte veškeré běžné symptomy celiakie, pak jsou vaše zdravotní problémy s největší pravděpodobností zakotveny jinde, než v alergii na lepek.

Druhy bezlepkové mouky

Rozhodli jste se pro vyřešení vašich zdravotních problémů s pomocí bezlepkové diety a hledáte základní informace o bezlepkových moukách, které vám pomohou nahradit klasické mouky při každodenním vaření a přípravě domácího pečiva? Přečtěte si náš článek a zorientujte se v této problematice.

Bezlepková dieta příznaky a potíže

Celiakie je sice nevyléčitelná, nicméně zbavit se příznaků a potíží vám pomůže bezlepková dieta. Jedná se o razantnější změnu ve stravování, ale vše je jen otázkou zvyku a pozitivního myšlení. Sami tyto problémy známe na vlastní kůži, a proto vám chceme poradit základní pravidla bezlepkové diety.

Celiakie – příznaky u dětí

Máte neblahé tušení, že vaše dítě může jevit příznaky celiakie a chcete si tuto domněnku potvrdit nebo naopak vyvrátit? Případně se přesně neorientujete v tom, jakými způsoby se celiakie u dětí může projevovat? V tomto článku vám poskytneme několik základních vodítek, jak poznat příznaky celiakie u dětí. 

Zakázané potraviny při bezlepkové dietě

Bezlepková dieta je součást běžného každodenního života celiaka, tj. člověka, který trpí přecitlivělostí či dokonce alergií na lepek. Pokud jste na začátku bezlepkové diety, pak zpravidla řešíte, které potraviny jsou zakázané při bezlepkové dietě, resp. kterým potravinám se v tomto případě vyhnout. Je pravda, že bezlepková dieta předpokládá zakázané potraviny, tedy potraviny, kterým je dobré se při bezlepkové dietě vyhnout. V tomto článku vás tedy seznámíme s hlavními potravinami, které mohou celiakům dělat problémy. Zbytek záleží na vás, tj. jak striktně budete bezlepkovou dietu dodržovat a zda budete mít sílu nahradit zakázané potraviny jinými bezlepkovými alternativami. Zdravá výživa je základem úspěchu v boji proti celiakii a hlavně pomůže celkovému zdraví vašeho organismu.

Bezlepkové potraviny - seznam

Hledáte seznam bezlepkových potravin? Chcete vědět, na co si dát pozor, a které potraviny jsou vhodné pro celiaky? Náš článek vám pomůže zorientovat se v problematice bezlepkových potravin. Představíme vám základní seznam bezlepkových potravin a naopak těch potravin, kterým byste se jako celiak měli obloukem vyhnout. 

Celiakie – symptomy u dospělých

Máte pocit, že byste mohli být zasaženi celiakií? Zajímají vás konkrétní příznaky celiakie u dospělých? Přečtěte si náš článek o tom, jak se projevuje celiakie v dospělosti a jaké má symptomy.

Intolerance lepku brzdí vaše tělo

Ať už jste profesionální běžec, anebo jen víkendový, možná trpíte stejným problémem. Máte pocit téměř až chronické únavy, která se zvyšuje po téměř každém jídle. Nemusí se jednat o chronickou únavu, ale o intoleranci lepku. Kromě intolerance lepku to klidně může být také:

Celiakie vám může vzít než jen pečivo

Existuje několik mýtů spojených s celiakií. Jedním z nich je již tradiční bolest břicha a jiné projevy. Na to, že jste celiak můžete přijít i jinak, než jen bolestí břicha – potratem. Nedávné výzkumy potvrdily spojitost celiakie a častých potratů. Tyto ženy zpravidla netrpěly prakticky ničím. Nebolelo je břicho, neměly průjmy, dokonce ani jiné projevy celiakie. Děly se jim ale horší věci. Mnohé víckrát než jednou potratily. Potrat nastal většinou do prvního měsíce těhotenství.

Jak si usnadnit vstup do světa bezlepkových potravin

Bezlepkové potraviny jsou oříškem i pro ostřílené celiaky. Každý den přichází novinky v oblasti bezlepkové životosprávy, kterou je zapotřebí se naučit a vyzkoušet. Základem je ale rozeznat bezlepkové potraviny od těch s obsahem lepku. Zkušený celiak dokáže již velmi zdatně poznat bezlepkové potraviny na pultě obchodů. Horší je to u lidí, kteří teprve začínají řešit bezlepkovou dietu. V článku níže se vám pokusíme poradit, jak přistupovat k výběru bezlepkových potravin a jak si ulehčit zavedení bezlepkové stravy do vaší každodenní životosprávy.

Nezapomínejte na skrytý lepek v potravinách

Celiak i alergik na lepek může jíst jen bezlepkové potraviny. Ty obecně dělíme na přirozeně bezlepkové a ty, které jsou lepku zbavené. To že je nějaká potravina bezlepková ale neznamená, že obsahuje 0 % lepku. Mnohé bezlepkové potraviny mají alespoň minimální obsah lepku, který je snesitelný i pro celiaka, nikoli však ve velkém množství. Je to způsobeno hlavně tím, že výrobci produkují kromě bezlepkových potravin i ty obsahující lepek, čímž dochází k možné kontaminaci, se kterou je zapotřebí počítat.

Mýty o bezlepkové dietě aneb Co jste si mysleli špatně

Mýty o bezlepkové dietě jsou tu i dnes, v dnešní době. To že těmto mýtům stále věříte je tak trochu kvůli alibismu. Přeci jen si můžete říct, za to já nemůžu, někdo mi to taka řekl. Uvědomte si ale, že pokud máte celiakii, jediný, kdo na tom bude škodný, jste vy.

Máte či nemáte celiakii

Lepek je skutečně zrádný. Nemoci s ním spojené jsou pro člověka skrytým nebezpečím. Už jenom proto, že se jedná o nemoc, která nejde vidět hned, ale projeví se teprve po nějakém čase. Další komplikací je samotný fakt, že lepek je v současnosti prakticky v každé druhé potravině. Více jak třetina postižených o své nemoci neví a je velice pravděpodobné, že se o ní ani nikdy nedozví.

Jak se cítí celiak který nedodržuje bezlepkovou dietu

Celiaci anebo lidé trpící intolerancí lepku mohou bez diety procházet nejrůznějšími zdravotními potížemi. Tyto potíže se mohou u každého projevit trochu jinak, závisí to vždy na jedinci. Pokud si ale nejste jistí, zda máte problémy s lepkem, toto mohou být varovné signály.

Běžný život s bezlepkovou dietou aneb kvalitní bezlepková výživa

Změna života u bezlepkové diety se nedotkne jen stravování, ale i nákupů. Největší změnou bude asi délka běžného nákupu. To, co vám dřív trvalo pár minut, bude s dietní bezlepkovou výživou delší. Důvodem je zvýšená opatrnost při nákupu bezlepkových potravin. Počáteční opatrnost u bezlepkové výživy si brzy zažijete a délka nákupů se bude zkracovat. Jistěji sáhnete po známých produktech a u neznámých budete přesně vědět, co hledáte. A co že to vlastně je?

Pečivo s lepkem a jiné potraviny

Jak poznat bezlepkové pečivo a jiné potraviny, jistě víte. Pro lepší zapamatování si dnes vyjmenujeme potraviny, které lepek obsahují a pak ty, kde se může vyskytovat. Bezlepková dieta totiž vyžaduje, alespoň minimální znalost základních produktů, kde by se lepek mohl vyskytovat.

Jak se vyrovnat s bezlepkovou dietou

Diagnostikovaná celiakie či intolerance lepku je pro mnohé velice těžké období. My vám poradíme, jak se s ní lépe vyrovnat a skočit do nového života rovnýma nohama.

Mami chci rohlík anebo Jak říct dítěti ne

Celiakie popř. intolerance lepku je dost krutá již sama o sobě. Když potká dospělého, je hodně těžké začít žít nový, bezlepkový život a vystoupit tak ze svých zajetých kolejí. O co horší ale je, když totéž potká dítě? Jak mu říct, že si nesmí dát bílý rohlík s máslem, když ho všichni kolem jedí? 

Bezlepkové potraviny levněji anebo Čeho jste si možná zatím nevšimli

Bezlepkové potraviny prošly velkými změnami. Od nového roku se na ně totiž vztahuje 10% sazba DPH. Znamená to, že ceny mnohých z nich klesly. Kromě snížení ceny, (bezlepkové potraviny jsou přeci jen dražší, tudíž se na nich sleva projevila výrazněji) bezlepkové potraviny, stejně jako mnohé pokrmy v restauracích a ve školních jídelnách jsou opatřeny seznamem alergenů. 

Bezlepková dieta aneb Co jíst a čemu se rozhodně vyvarovat

K bezlepkové dietě vede většinou dlouhá a strastiplná cesta, která má ale šťastný konec. Zpravidla se jedná o dlouhá léta nevědomosti a zažívacích problémů, které vás jednoho dne dovedou k myšlence, zda netrpíte celiakií. Po vyšetření se zjistí, že ano a váš opravdový boj, tedy boj ze sebe sama může začít. 

Jíst a nebo nejíst bezlepkové potraviny

V dnešní době je pojem alergie či intolerance lepku čím dál častější. Mnozí z nás ji znají nejen z odborné literatury, ale také z blízkých rodinných kruhů, či sami od sebe. Stále je ale velké množství jedinců, kteří nadále žijí s nediagnostikovanou intolerancí či alergií na lepek.

Bezlepkové pečivo jako hubnoucí prostředek

Moderní diety podle celebrit doporučují nejen jíst jen, když je to skutečně nutné, ale také vyřadit cokoli obsahující lepek z vašeho jídelníčku. Proč? No přeci proto, že se díky tomu hubne. Anebo ne? Omezení potravin obsahující lepek našemu tělu může pomoci, přeci jen je možné, že většinu lepkových intolerancí a alergií, jsme si způsobily léty velké konzumace lepkových potravin. Ale vyčlenit je z jídelníčku nadobro? Ani to nejde. 

Nejen celiaci mají potíže s lepkem

Bezlepková dieta je běžně spojována s celiakií, což je samozřejmě správně. Odhaduje se ale velké množství lidí, kteří trpí nesnášenlivostí lepku nebo celiakií a nikdy nebyli a asi už ani nebudou vyšetřeni, protože to celiakii nepřipisují. Kromě toho se počítá s minimálně 15 % celé světové populace, kteří by měli trpět intolerancí lepku. Tyto čísla a odhady jsou poměrně děsivé. Nemusíte mít přímo celiakii, či alergii. Pouhá intolerance lepku, tedy mírná forma, vám může zkomplikovat každodenní život.

Nespoléhejte se na prodejce a čtěte zadní strany obalů

Bezlepková dieta je cesta na dlouhou trať a nikdo by se neměl spoléhat na to, že vám ji jiní usnadní. Přestože existuje množství bezlepkových produktů, nesmíte věřit všemu. Doporučujeme, vybírat jen skutečně u ověřených firem a značek, se kterými máte vy a vaše okolí zkušenosti. A hlavně, číst zadní stranu obalu.

Co je vlastně lepek

O lepku se mluví čím dál častěji, a to nejen ve spojení bezlepkové diety. Mnozí, ale neví co lepek je a co přesně způsobuje. Pojďme si tedy říct, co vlastně ten lepek je a v čem je. Jak se mu nejlépe vyhnout a proč.

Jsem úplně zdravý a přesto chci nastoupit do vlaku jménem bezlepková dieta

Přestože bezlepková dieta pomáhá celiakům a alergikům, či jedincům trpící intolerancí na lepek. Nemusí být stejně blahodárná pro obyčejného člověka. Snížení obsahu lepku v potravinách každodenní spotřeby je samozřejmě vhodné, vzdát se ale lepku nadobro, může poškodit nejen naše zdraví. Horší je ale fakt, že zdraví lidé, kteří začnou držet, tzv. bezlepkovou dietu, to nedělají proto, aby byli ještě zdravější, ale aby byli ještě hubenější.

Co když dostanu chuť na rohlík

Pro každého alergika, v našem případě i celiaka, je nejtěžší přechod. Existuje množství případů závislosti na jídle. Není tedy divu, že mnozí z nás trpí závislostí na lepku – či konkrétních produktů, jako je rohlík, houska, čokoláda a množství dalších. Život bez pšeničné mouky a tukových rohlíků s máslem prostě nemá smysl, anebo má?

Bezlepková dieta jako způsob životního stylu

Možná si pomyslíte, že člověk, který se dobrovolně vzdá lepku, nemůže být normální, opak je ale pravdou. Pro ty z vás, které zajímá zdravý životní styl a rádi experimentujete s vegetariánskými a veganskými pokrmy, určitě zaujme i bezlepková dieta. Bezlepkovou dietu mají nařízenou především celiaci a dále pak jedinci trpící intoleranci na lepek, kteří se rozhodli vyhnout práškům. Samozřejmě se pro bezlepkovou dietu můžete rozhodnout taktéž dobrovolně, tedy aniž byste trpěli výše uvedenými problémy. Bezlepková dieta je prostě určena všem těm, kteří chtějí zdravě jíst a žít.

Co jíst když ne lepek

S alergií na lepek i celiakií se lze naučit žít. V současnosti existuje velké množství bezlepkových produktů, jako jsou housky, chleba i rohlíky stejně tak nejrůznější druhy mouky a dalších pokrmů. Cena je samozřejmě vyšší, není ale závratná. S touto nemocí tedy lze žít i bez vyšších finančních nároků. Můžete ale vyzkoušet i jiné typy potravin, které chutnají velice dobře, ale mnozí z nás je prozatím neznají. Pojďme se tedy podívat, kde je a není lepek.

Celiak či alergik a co to pro vás do budoucna znamená

V minulém článku jsme si řekli, jakým způsobem se jednotlivé nemoci projevují. Často mezi nimi existuje velice malý rozdíl, a je tedy dobré se obrátit na lékaře. Pakliže zjistíte, že skutečně trpíte alergií na lepek anebo celiakií plynou z toho pro vás dvě základní povinnosti. Dnes si ukážeme jaké.

Jste celiak anebo trpíte alergií na lepek

V mnoha online i tištěných publikacích můžeme dnes a denně narazit na pojem lepek. Mnohdy se ale nerozlišují dva velice důležité pojmy a těmi jsou:

I bezlepková dieta může být zajímavá

Trpíte-li celiakií, neznamená to pro vás, že už nikdy v životě neochutnáte nic dobrého. Bezlepkové potraviny jsou totiž velice chutné a existuje množství receptů, ve kterých se určitě najdete. Je sice pravda, že jako celiak musíte být více vybíravý a nesmíte se spokojit se vším, ale to není na škodu.

Co je na celiakii nejzákeřnější

Bezlepková dieta byla hodně dlouho strašákem všech maminek a tatínků. Dlouho byla totiž považovaná za nemoc dětí, tedy nemoc, která se u dětí prve projeví. Až když se začala objevovat i u rodičů těchto dětí, pochopili, že to není jen dětská nemoc. S celiakií se dá žít bez nějakých výrazných změn. Pokud zbytečně neriskujete a nesnažíte se obcházet vaši dietu, nic vás nebolí ani nevypadáte nijak zvlášť nemocně. Dokonce když se vzdáte diety, nežádoucí účinky se nemusí dostavit během několika hodin, ale třeba měsíců či roků.

Máme doma celiaka aneb jak začít

Zjistíte-li, že někdo z vaší rodiny trpí celiakií, je třeba změnit životní styl. Přestože je celiakie nemoc, nebo lépe řešeno, způsob života, který už nemůžete opustit, můžete na ni přijít až v pokročilejším věku. Přestože se u většiny celiaků projeví nemoc již v dětství, existuje mnoho případů, kdy se projevila teprve v dospělém věku. Pokud je to i váš případ, snažte se přesvědčit, že nejste nemocní, ale že měníte životní styl. Celiakie totiž nutně neznamená zlo, pakliže dodržujete dietu, jedná se jen o jiný způsob stravování a snad i zdravější.

Puškvorec obecný přírodní lék na celiakii

Celiakie je nemoc, která postihuje nejprve tenké střevo. Často jde ruku v ruce s cukrovou 1. typu nebo onemocněním štítné žlázy. Pokud vám celiakii diagnostikují až v dospělosti, je velice pravděpodobné, že příznaky se s vámi táhnou nejen několik měsíců ale mnohdy i několik let. Chcete-li se obrátit na bylinnou léčbu svého problému a pomoci svým střevům, je proto vhodný puškvorec obecný.

Celiakie a těhulky

Celiakie je nemoc, kterou vám ve většině případů diagnostikují už jako malému miminku, při kontaktu s prvním pevným jídlem, kdy se nemoc projeví. Není to však pravidlem. Existuje mnoho případů, kdy se celiakie začala projevovat až v dospělosti. Mnoho žen, kterým diagnostikovali celiakii až kolem třicítky, trápí možnost otěhotnění.

Co všechno může způsobit neléčená celiakie

Celiakii nemůžete uchlácholit. Ta je napořád. Je nutné skutečně po zbytek svého života dodržovat bezlepkovou dietu. Mnozí se toho už na začátku děsí, ale jejich představa o krutém a nešťastném životě bez rohlíku, je pouhou představou. Dnes již existuje několik typů stravy, které vyřazují lepek ze svého běžného života, přestože nikdo s příznivců tohoto životního stylu není celiak. 

U celiakie je důležité doplňovat vitamíny

Celiakii provází velice často poškození tenkého střeva. To neumožňuje vstřebávat potřebné vitamíny a minerály. Proto mu musíme trochu pomoct. Člověk postižený celiakií většinou přijímá méně vlákniny, železa a kyseliny listové, než je zapotřebí. Všeobecně se doporučuje pro osoby postižené touto nemocí, vyšší konzumace ovoce a zeleniny.

Vitariánství

Pro mnohé může být nepochopitelné rozhodnutí přestat jíst živočišné produkty, vařené pokrmy a ještě k tomu všemu lepek. Vitariánství či raw food se zakládá na principu jídla upraveného jen do určité teploty, která se blíží polovině bodu varu. Pokrmy se tedy spíše suší, než vaří či pečou, protože se připravují do teploty 42 – 55 °C.

Celiakie a změna jídelníčku

Diagnóza celiakie může být pro mnohé velice krutá. Nejenže se jedná o nevyléčitelné onemocnění, ale navíc jsou pacienti nuceni omezovat své chutě k jídlu. Celiakie už dávno není chápána jen jako dětská nemoc. S rozšířením povědomí o celiakii, začínáme poznávat i nové dospělé, kteří jí trpí. Přestože dětem se těžko vysvětluje, proč to a ono může a nemůže jíst, u dospělých je to snad ještě těžší. Přece jen dítěti rohlík zakážete, ale přemluvte sebe sama nejíst to, co máte rádi. Přestože vám to způsobuje bolesti.

Jak zhubnout s celiakií

Jedním z příznaků celiakie je i to, že člověk navzdory zdravotním potížím (jako je například průjem) přibírá na váze. Váha by se mu sice měla po určité době od nasazení bezlepkové diety vrátit k normálu, ale čas od času by chtěl zhubnout nějaké to deko, nebo kilo každý, celiaky nevyjímaje. Otázkou však je, jak zkombinovat bezlepkovou dietu s dietou redukční.

Co dělat když II

Přinášíme vám další část rad o tom, jak postupovat, když se dostanete do různých situací souvisejících s celiakií a její léčbou.

Co dělat když I

V tomto článku se vám pokusím nastínit několik situací, do kterých se dostane snad každý člověk, u kterého lékaři zjistí celiakii, a také k tomu přidám pár rad, jak se v těchto situacích zachovat.

Stravování s celiakií mimo domov

Bezlepková dieta, ostatně jako každá jiná dieta, s sebou nese jistá omezení, která je ale nutno dodržovat i pokud jíte mimo domov. Ovšem stravování mimo domov je z hlediska bezlepkové diety poměrně riskantní, protože se jídlo už při samotné přípravě nesmí setkat s ničím, co obsahuje i stopové množství lepku.

Jak vařit při bezlepkové dietě

Přechod od normální stravy k bezlepkové dietě je často obtížný a některým jedincům může trvat delší dobu, než si na změněný jídelníček zvyknou. Obecně jsou to zejména děti, které příliš nechápou, proč nemohou jíst stejné potraviny, jako jejich sourozenci, kamarádi a ostatní vrstevníci.

Celiakie v číslech

Celiakie je zjednodušeně řečeno nepřiměřená reakce organismu na soubor bílkovin zvaných gluten, nebo také lepek. Podle odhadů připadá na 200-250 zdravých lidí jeden člověk trpící celiakií (v USA je to 1 ze 133, tedy zhruba 1% populace).

Mezinárodní den celiakie

Mezinárodní (někdy také uváděný jako světový) den celiakie připadá na každý třetí víkend v květnu. V roce 2014 tedy připadá na 17. května. Tento svátek se slaví až od roku 2003 a má za úkol především zvýšit povědomí o této doposud nevyléčitelné nemoci, která postihuje zhruba 1% obyvatel.

Jak se celiakie léčí

Celiakie je genetické onemocnění spočívající v nesnášenlivosti souboru bílkovin zvaných lepek, nebo také gluten. A právě kvůli genetickému základu tohoto onemocnění je jeho léčba prozatím neúspěšná.

Jak poznám celiakii

Celiakií, neboli nesnášenlivostí vůči lepku trpí v Evropě asi 1% populace, avšak většina z těchto lidí o svém onemocnění vůbec neví. A to proto, že její příznaky jsou jednak neurčité a jednak individuální;

Celiakie a těhotenství

Těhotenství klade na tělo ženy velké nároky, se kterými se musí po celou jeho dobu vypořádávat. Především je důležité, aby žena jedla vyváženou stravu, ve které nebudou chybět žádné látky důležité pro správný růst plodu. Avšak ženy trpící celiakií mají stravování podstatně omezenější.

Bezlepková dieta u dětí

Celiakií může trpět dospělý stejně tak jako dítě. Někteří dospělí onemocní až v průběhu života, někteří už v dětství. Někdo jiný zase může celiakií trpět delší dobu, ale nepociťuje žádné příznaky, a tak mu není dlouho diagnostikována. 

Jaké jsou formy celiakie

V současné době lékaři rozeznávají pět forem celiakie, které se od sebe liší anamnézou, charakterem a intenzitou obtíží, které mohou být typické či atypické. A také histologickým nálezem na sliznici tenkého střeva.

Principy bezlepkové diety

Princip bezlepkové diety je vcelku jednoduchý- stačí jen, jak už ostatně její název vypovídá, vynechat ze stravy všechny potraviny, které byť jen v minimální míře obsahují soubor bílkovin zvaných lepek, nebo také gluten. Ten se vyskytuje v obilovinách, jako je pšenice, ječmen a žito. Problémem ale je to, že v dnešní době se používá pšeničný škrob i při výrobě masných a mléčných výrobků.

Prevence a diagnostika celiakie

Celiakie je z velké míry dědičným onemocněním, a tak jsou možnosti prevence před tímto onemocněním velmi omezené. Nejlepším způsobem by bylo, aby se všechny narozené děti otestovaly, zda nemají predispozice k celiakii.

Cestování s celikaií

Celiakie stejně jako každá jiná nemoc s sebou nese jistá omezení nejen v běžném životě, ale také při cestování. A tak si člověk trpící celikaií musí naplánovat nejen to, kam vyrazí, kde bude spát a co všechno si s sebou zabalí, ale především musí myslet na vlastní stravování.

Celiakie od A do Z

Celiakie, jinými názvy také celiakální sprue nebo glutenová enteropatie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je charakteristické tím, že tělo není schopné strávit potraviny obsahující lepek (jinak také gluten). Lepek je směs bílkovin nejčastěji se vyskytujících v obilovinách jako je pšenice, žito a ječmen.

Mýty o celiakii

O celiakii (nesnášenlivosti lepku) panuje v naší společnosti mnoho mýtů, které se většinou už před dlouhou dobou podařilo vyvrátit, ale i přesto jim stále někteří lidé věří.

O výrobci Schär

Firma Schär se zabývá výrobou bezlepkových potravin určených zejména pro lidi trpící celiakií, tedy intolerancí vůči skupině bílkovin obsažených v běžných obilovinách. Konzumovat produkty této firmy však může kdokoliv, ať už má speciální dietu či nikoliv.