Dovozce bezlepkových potravin

Bezlepková dieta u dětí

Bezlepková dieta u dětí

Celiakií může trpět dospělý stejně tak jako dítě. Někteří dospělí onemocní až v průběhu života, někteří už v dětství. Někdo jiný zase může celiakií trpět delší dobu, ale nepociťuje žádné příznaky, a tak mu není dlouho diagnostikována. U každého člověka se věk, ve kterém u něj nemoc propukne (nebo se začne léčit), liší. Jedinou léčbou je stále ještě přísná bezlepková dieta, jenž se vyznačuje velkými omezeními ve stravě. Ovšem striktně ji dodržovat může být oříškem i pro mnohé dospělé, natož pak pro děti, na které míří svými reklamními triky mnohé značky a řetězce. Ani mezi dětmi tak oblíbené fast foody nenabízí téměř nic, co by dětem s celiakií vyhovovalo.

Navíc jsou děti často v kontaktu se svými vrstevníky, co často nechápou omezení, které jejich kamaráda provází. Děti jsou tak náchylnější k porušování bezlepkové diety, než dospělí. Na druhou stranu většina dětí trpících celiakií je se svou nemocí časem naučí žít bez větších problémů a i v bezlepkové stravě si najde zalíbení. Pro jiné to ale může být celoživotním bojem sám se sebou.

Děti jsou také většinou závislé na tom, že jim jídlo připraví někdo jiný, ať už se jedná o jejich rodiče, nebo kuchařky ve školních jídelnách. A právě školní jídelny mohou být ve stravování dítěte velkým problémem. Ne všechny jsou totiž ochotné vyjít dítěti vstříc a vařit speciální bezlepková jídla jen pro jednoho strávníka (stejný problém pak může nastat na školních výletech, nebo školách v přírodě). Samostatnou kapitolou je pak stravování v restauracích. Ty mají často omezený výběr jídel a ne všechny nabízejí, bezlepková jídla.

Celkově vzato je pro celiaka (ať už se jedná o dítě či dospělého) jednodušší stravovat se doma, nebo si všude nosit vlastní jídlo, protože jen tak má stoprocentní jistotu naprosté nezávadnosti předloženého jídla.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články