Dovozce bezlepkových potravin

Mezinárodní den celiakie

Mezinárodní den celiakie

Mezinárodní (někdy také uváděný jako světový) den celiakie připadá na každý třetí víkend v květnu. V roce 2014 tedy připadá na 17. května. Tento svátek se slaví až od roku 2003 a má za úkol především zvýšit povědomí o této doposud nevyléčitelné nemoci, která postihuje zhruba 1% obyvatel. Vzhledem k tomu, že jen asi každý desátý člověk trpící celiakií ví o tom, že jí trpí, tak je o to důležitější věnovat se rozšíření informací o celiakii nejen mezi odbornou společností, ale také tou laickou.

Důvodem, proč tolik lidí neví o tom, že celiakií trpí je hlavně to, že jsou špatně diagnostikováni. Příznaky celiakie se totiž u všech lidí liší a navíc se podobají mnoha jiným nemocem, takže přijít na to, že nemocný má právě celiakii může někdy trvat i roky. A přitom je prvotní vyšetření tak jednoduché- stačí běžný odběr krve, který naznačí, zda má pacient protilátky proti určitým látkám.

V České republice se ku příležitosti oslav tohoto dne pořádá zejména Fórum celiaků konané na Úřadu městské části Prahy 8, kde si kromě prezentace výrobců a prodejců bezlepkových potravin, ochutnávek těchto výrobků a možnosti jejich zakoupení, můžete poslechnout mnoho zajímavých přednášek vedených odborníky a lékaři specializujícími se na oblast celiakie a bezlepkové diety. Návštěva tohoto Fóra vám tak přinese nejen užitečné informace o celiakii jako takové, ale přinese vám také rady, jak si zpestřit a oživit bezlepkový jídelníček. Na pořádání této akce se podílejí kromě Společnosti pro bezlepkovou dietu také některé kluby celiaků ze všech koutů České republiky, které vám poskytnou potřebné informace i mimo tento mezinárodní den.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články