Dovozce bezlepkových potravin

Celiakie v číslech

Celiakie v číslech

Celiakie je zjednodušeně řečeno nepřiměřená reakce organismu na soubor bílkovin zvaných gluten, nebo také lepek. Podle odhadů připadá na 200-250 zdravých lidí jeden člověk trpícíceliakií (v USA je to 1 ze 133, tedy zhruba 1% populace). V tom případě by v České republice mělo být asi 40 tisíc celiaků. Bohužel jen jedna desetina lidí se s tímto onemocněním léčí. Vinu na tom nesou nejednoznačné příznaky celiakie, které často naznačují jiné onemocnění, což ztěžuje možnost správné diagnózy. Průměrná doba, po kterou trvá, než je člověk správně diagnostikován je 6-10 let.

Celiakie je převážně genetická nemoc, která postihuje všechny lidi bez ohledu na věk, pohlaví, nebo rasu. Není tak pravda, že je to pouze dětská nemoc a v dospělosti už nemůže propuknout. Z celkového počtu diagnostikovaných je asi jen 16% dětí do 12-ti let. Uvádí se, že 1 z 22 lidí má blízkého příbuzného (rodič, sourozenec, dítě), které taktéž trpí celiakií. U příbuzných jako je strýc/teta, sestřenice/ bratranec je to asi 1 z 39.

Tato nemoc je však poměrně často spojená s množstvím dalších onemocnění, mezi která patří například diabetes 1. typu (má ji asi 3 miliony tedy 6% celiaků), neplodnost (trpí jí 610 tisíc žen s celiakií a asi 6% žen neví, že jejich neplodnost je způsobena touto nemocí), osteoporóza, neurologické potíže, některé typy rakoviny a další autoimunitní choroby.

Na vyléčení celiakie není zatím žádný lék, jedinou účinnou léčbou je 100% dodržování bezlepkové diety. Ve Spojených státech existuje více než 2000 výrobků pro bezlepkovou dietu. V roce 2010 se v celém světě prodaly bezlepkové výrobky v hodnotě asi 2,6 miliardy dolarů, v roce 2015 už to má být podle odhadů asi 5 miliard dolarů. Není to však způsobeno tím, že by rostly počty nemocných, ale tím, že se díky informačním kampaním daří šířit informace o celiakii, a tím pádem se ji daří diagnostikovat více lidem.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články