Dovozce bezlepkových potravin

Jak vařit při bezlepkové dietě

Jak vařit při bezlepkové dietě

Přechod od normální stravy k bezlepkové dietě je často obtížný a některým jedincům může trvat delší dobu, než si na změněný jídelníček zvyknou. Obecně jsou to zejména děti, které příliš nechápou, proč nemohou jíst stejné potraviny, jako jejich sourozenci, kamarádi a ostatní vrstevníci. V tom případě je důležité dítěti správně vysvětlit, proč tomu tak je. Doporučuje se také, aby na bezlepkovou dietu přešla celá rodina a tím usnadnila situaci nejen tomu, kdo celiakií trpí, ale také to usnadňuje vaření, které by jinak muselo být jiné pro celiaka a jiné pro „zdravé“ členy rodiny.

Na začátku je především nutné informovat se o tom, co bezlepková dieta obnáší, které potraviny jsou povolené a které jsou naopak zakázané. Poté je také dobré zjistit výrobce, nebo dovozce bezlepkových potravin tak, abyste dopředu věděli, co máte v obchodě hledat, případně zjistit si na internetu hodnocení bezlepkových výrobků. Ovšem toto informování by se nemělo vztahovat jen na dobu při přechodu k bezlepkové dietě, ale mělo by probíhat průběžně tak, aby se celiak dozvěděl o novinkách v oblasti bezlepkového stravování. Informujte také své známé o tom, co je to bezlepková dieta, abyste se vyhnuli situacím, kdy přijdete na návštěvu, ale nebudete tam moci nic sníst, protože by to neodpovídalo vaší dietě. Nebojte se kontaktovat jiné celiaky, máte tak možnost probrat praktické aspekty diety, navzájem si poradit a navíc nemáte pocit, že v tom jste sami.

Pro vaření hledejte na internetu, nebo v časopisech nejprve přirozeně bezlepkové recepty, pak zkoušejte i ty lepkové připravit bezlepkově a naučte se je připravovat (a nebojte se je obměňovat podle vaší chuti). I svíčková omáčka s knedlíkem a brusinkami či guláš se šesti se dá uvařit bezlepkově a přitom si zachovají svoji přirozenou chuť; chce to ovšem trochu cviku.  


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články