Dovozce bezlepkových potravin

Stravování s celiakií mimo domov

Stravování s celiakií mimo domov

Bezlepková dieta, ostatně jako každá jiná dieta, s sebou nese jistá omezení, která je ale nutno dodržovat i pokud jíte mimo domov. Ovšem stravování mimo domov je z hlediska bezlepkové diety poměrně riskantní, protože se jídlo už při samotné přípravě nesmí setkat s ničím, co obsahuje i stopové množství lepku. Celiakům tak vadí i jídla připravovaná na oleji, kde se předtím smažilo něco se strouhankou, nebo jídlo z pekáče vysypaného strouhankou. Lepek se však skrývá i v mnoha jiných surovinách, které nejsou na jeho přítomnost kontrolovány, a tak by se vám lehce mohlo stát, že se vám do těla lepek nedopatřením dostane. Jeho následky nemusíte ihned pocítit (pokud nejste obzvlášť citliví, nebo s bezlepkovou dietou teprve nezačínáte), avšak sliznice střeva může být i tak poškozená.

Samostatnou kapitolou je pak stravování dětí, které často vyrážejí mimo domov v rámci školních výletů, škol v přírodě anebo táborů. V tom případě je nutné předem se domluvit se zařízením, ve kterém bude dítě bydlet, aby mu připravili speciální jídelníček (často už jsou na to zařízení připravena, takže by to neměl být problém). Speciálně se musíte domluvit i s vedoucí školní jídelny, což už by mohl být problém, protože na dlouhodobé vaření pro celiaky, nejsou jídelny často zařízeny a navíc mívají velmi omezenou nabídku jídel.

Jen proto, že vy, nebo vaše dítě vyžadujete bezlepkovou dietu, nemusí to znamenat, že si nemůžete dopřát luxus v podobě jídla mimo domov. Musíte si však dávat o to větší pozor na to, co jíte, jinak by se vám to mohlo vymstít. S trochou obezřetnosti se však romantická večeře v restauraci může stát vítaným zpestřením jinak možná monotónního jídelníčku.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články