Dovozce bezlepkových potravin

Co dělat když I

V tomto článku se vám pokusím nastínit několik situací, do kterých se dostane snad každý člověk, u kterého lékaři zjistí celiakii, a také k tomu přidám pár rad, jak se v těchto situacích zachovat.

když máte podezření na to, že trpíte celiakií. Nikdo nemá rád nejistotu, a tak si budete chtít zajisté své domněnky ověřit. Pokud se u vás projevují některé příznaky typické pro celiakii, tak neváhejte a zajděte si ke svému praktickému lékaři a požádejte ho o krevní testy. Ty by vám měly dát předběžnou odpověď, většinou jsou pak zapotřebí další testy tak, abyste mohli mít 100% jistotu.

když u vás zjistí celiakii. V první řadě nepropadejte panice. Celiakie je sice nevyléčitelná nemoc, ale dá se s ní prožít celkem bezproblémový a kvalitní život. Pokuste se o nemoci a vším, co s ní souvisí, sehnat co nejvíce informací tak, aby vás nic nemohlo překvapit. Neváhejte se obrátit na svého lékaře, nebo můžete vyhledat pomoc nutričního terapeuta a prodiskutovat s nimi vše, co vás zajímá. Je také dobré koupit si kuchařky s recepty speciálně určenými pro celiaky. Na začátku vám určitě poskytnou dobré a chutné nápady, co vařit. V neposlední řadě si také začněte zvykat na to, že musíte číst složení všech výrobků, které budete odteď nakupovat.

když porušíte bezlepkovou dietu. Každému se to může někdy přihodit. Ať už záměrně, nebo nevědomě sní něco, co obsahuje lepek. Ani v tomto případě není nutné panikařit (pokud tohoto jídla nebylo opravdu velké množství, nebo se tak neděje opakovaně). Většina celiaků tento prohřešek zvládne bez větších potíží (často ani nepocítí žádný problém), pouze citlivější jedinci mohou mít po krátkou dobu příznaky, jako předtím, než začali dodržovat bezlepkovou dietu. Důležité je však neporušovat tuto dietu opakovaně, jinak může dojít k trvalému poškození střeva.

Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články