Dovozce bezlepkových potravin

Celiakie a těhulky

Celiakie je nemoc, kterou vám ve většině případů diagnostikují už jako malému miminku, při kontaktu s prvním pevným jídlem, kdy se nemoc projeví. Není to však pravidlem. Existuje mnoho případů, kdy se celiakie začala projevovat až v dospělosti. Mnoho žen, kterým diagnostikovali celiakii až kolem třicítky, trápí možnost otěhotnění.

Faktem je, že ženy postižené touto nemocí mají nižší pravděpodobnost, že otěhotní, než zdravé ženy. Neznamená to ale, že otěhotnět nemůžou, pouze nemusí. Čím dál častěji se stává, že mnoha dospělým ženám diagnostikují celiakii těsně před tím, než se rozhodnou mít dítě.

Jak v takovém případě postupovat? Snu o dítěti se samozřejmě vzdávat nemusíte. Pokud na dítě nespěcháte, je lepší nejdříve dodržovat dietu a zbavit své tělo lepku. Až když si budete připadat lépe a i testy budou negativní na lepek. Pak je ta správná doba, kdy byste se měla snažit o miminko. Může to trvat několik měsíců, ale i let. Záleží na konkrétní ženě a jejím těle. Zpočátku se nemusíte obávat. Jakmile se vám nepodaří otěhotnět dlouhou dobu, navštivte raději svého lékaře a zjistěte vše potřebné. Toho samozřejmě můžete navštívit ihned po anebo během zbavování se lepku.

Jestliže jste otěhotněla a cítíte příznaky celiakie, raději si zajděte na testy. Celikie totiž ovlivňuje těhotenství na jeho základní úrovni. Častěji dochází k neplodnosti anebo potratům. Pokud se plod udrží a vy se zdárně můžete prohlásit za těhotnou, je pravděpodobné, že budete trpět chudokrevností. Tělo pak nebude dostatečně krýt potřeby ani vaše ani dítěte. V neposlední řadě hrozí také nedostatečný růst plodu. Pokud se u vás příznaky celiakie projeví, zajděte si na testy. Příznaky u dětí a dospělých se liší, stejně jako v dětství můžete začít ztrácet na váze, k tomu se ale přidá zácpa či průjem, chudokrevnost, plynatost a možné deprese.

V těhotenství, postižení celiakii, byste měli přijímat hlavně dostatečné množství vápníku (mléčné produkty), železo (ryby, vejce či červené maso, pro vegetariány to může být sója) a také vlákninu (rýže, brambory, zelenina). Hlavně ale dodržujte dietu a těhotenství by mělo proběhnout v pořádku.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články