Dovozce bezlepkových potravin

Jste celiak anebo trpíte alergií na lepek

V mnoha online i tištěných publikacích můžeme dnes a denně narazit na pojem lepek. Mnohdy se ale nerozlišují dva velice důležité pojmy a těmi jsou:

  • Celiak
  • Alergik na lepek

Důležité je toto rozlišení hlavně pro ty, kteří touto nemocí a alergií trpí. Je totiž rozdíl, zda trpíte celiakií anebo (pouze) alergií. Pouze je v závorce proto, že alergie na lepek není tak vážná jako celiakie, ale samozřejmě se jedná o alergii jako každou jinou, a proto musíte mít speciální stravovací omezení.

Jak se projevuje alergie na lepek a celiakie

V podstatě se jedná o dvě velice podobné nemoci, ale každá má jiné dopady. Začneme nejdříve alergií na lepek. Alergie se poprvé projevuje zpravidla mezi dvacátým a třicátým rokem a má poměrně rychlý počáteční průběh. Tradičně se může projevovat jako silné průjmy nebo naopak zácpy, neustále nafouklé břicho po požití lepkového produktu. Také jí mohou doprovázet menstruační problémy u žen a ekzém. Ten bývá velice častý, má podobu vodnatých pupínků, které vás začnou neuvěřitelně lechtat. Na něm se velice často alergie na lepek pozná. Protože vás začne lechtat už 10 minut po požití produktu obsahující lepek. Projevuje se totiž do hodiny či několika málo hodin, zatímco celiakie se projeví mnohdy až po půl roce. Projevy celiakie jsou mnohdy velice podobné. Rozdílem ale je, že projevovat se začne většinou v dětství. 

Jestliže se u vás tyto problémy projevují, je nejlepší zajít k lékaři. Druhou možností je očistit své tělo od lepku po dobu 6 týdnů. Málo kdo, ale podobnou věc dokáže, jestliže si není stoprocentně jistý. Proto se vyšetření u odborníka nabízí jako schůdnější cesta. Alergii na lepek lze zjistit z krve. Velice častým doprovodným symptomem je také alergie na laktózu. Pakliže máte pouze ekzém, či jen část problémů výše zmíněných, můžete jednoduše alergii na lepek zaměnit s alergií na laktózu. Proto je lepší se ujistit u lékaře.

Tematické zařazení článku: alergie na lepek, alergie na lepek příznaky, projevy alergie na lepek.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články