Dovozce bezlepkových potravin

Jíst a nebo nejíst bezlepkové potraviny

V dnešní době je pojem alergie či intolerance lepku čím dál častější. Mnozí z nás ji znají nejen z odborné literatury, ale také z blízkých rodinných kruhů, či sami od sebe. Stále je ale velké množství jedinců, kteří nadále žijí s nediagnostikovanou intolerancí či alergií na lepek. 

Ročně je na vyšetření posíláno více než čtyři sta pacientů s podezřením na celiakii. A toto číslo stále roste. Dnes máte ale možnost, objednat se na vyšetření sami a nechat si udělat testy. Množství pacientů, kteří se nechají vyšetřit sami od sebe je stále málo. 

Proč byste se měli nechat vyšetřit

Máte-li podezření na celiakii, neváhejte a běžte se nechat vyšetřit. Celiakie se totiž poměrně často vyskytuje v kombinaci s jinými onemocněními a je proto nesnadněji poznatelná. Jedná se buď o nemoci, které celiakii předcházejí anebo jsou naopak jejími přímými důsledky. Říká se jim přidružené autonomní choroby. Pokud trpíte cukrovkou prvního typu a doposud jste nebyli na celiakii testování, chopte se iniciativy a jděte do toho na vlastní pěst. U vás je totiž až padesátkrát vyšší pravděpodobnost, že celiakií trpíte. Další nemocí, která může poukázat na celiakii je onemocnění štítné žlázy, jater, ledvin a také systémové poruchy. Nepodceňujte příznaky a raději se nechte otestovat. 

Kdy se nejčastěji celiakie projevuje

Taky jste určitě měli kamaráda, který ve škole nemohl chodit na obědy a měl své vlastní. Ano, celiakie se nejčastěji objevuje již u malých dětí. Je to průměrně každé desáté dítě. U děti je nejčastějším projevem celiakie chudokrevnost anebo porucha růstu v období dospívání.

Dnešní celebrity si z celiakie vytvořili něco jako nový hubnoucí program. Celiakie je ale nemoc, která dokáže zkrátit život člověka a pomalu ho zabíjí, pokud není zavčas diagnostikovaná. Objevení celiakie nemocnému nejen uleví, ale také díky tomu přejde nepříjemným nemocem a možnému úmrtí. Celiakie je totiž často příčinou onemocnění zažívacího traktu a bezlepkovou dietou můžete předejít různým typům nádorům, jako je například lymfom tenkého střeva.

Naopak zdravý člověk by se na bezlepkovou dietu neměl dát úplně. Alespoň částečně by lepek přijímat měl. Okrádá se totiž jinak o důležitý zdroj živin.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články