Dovozce bezlepkových potravin

Běžný život s bezlepkovou dietou aneb kvalitní bezlepková výživa

Běžný život s bezlepkovou dietou aneb kvalitní bezlepková výživa Bezlepková výživa

Změna života u bezlepkové diety se nedotkne jen stravování, ale i nákupů. Největší změnou bude asi délka běžného nákupu. To, co vám dřív trvalo pár minut, bude s dietní bezlepkovou výživou delší. Důvodem je zvýšená opatrnost při nákupu bezlepkových potravin. Počáteční opatrnost u bezlepkové výživy si brzy zažijete a délka nákupů se bude zkracovat. Jistěji sáhnete po známých produktech a u neznámých budete přesně vědět, co hledáte. A co že to vlastně je?

Jak bezpečně nakupovat v případě bezlepkové výživy?

Pro dietní bezlepkovou výživu jsou důležité následující dvě nařízení Evropské komise, která hodnotí obsah lepku ve výsledné potravině či produktu. Označení výrobků s:

  • velmi nízkým obsahem lepku (obsahuje méně, než 100 mg lepku na jeden kilogram)
  • bez lepku (obsahuje méně, než 20 mg lepku na jeden kilogram)

Za zcela bezpečnou denní dávku lepku je považováno 10 mg lepku. U každého jedince se ale toto číslo liší, což by měla bezlepková výživa plně respektovat. Další věc je i ta, že téměř každý bezlepkový výrobek obsahuje alespoň minimální obsah lepku, Je tedy v případě bezlepkové výživy důležité kontrolovat i chronicky známé produkty a zbytečně se jimi nepřejídat, aby se vaše příznaky opět nevrátily.

Jak bezpečně vařit v případě bezlepkové výživy?

Ano, dalším místem, kde Vás zasáhne bezlepková výživa, je kuchyně. Ale ne ve smyslu, ve kterém byste si mohli myslet. Samozřejmě je nutné vařit jen ty recepty, které vám takříkajíc neubližují.  Je ale zapotřebí si dát pozor i s přípravou ostatních jídel. Třeba těch, která vaříte pro své blízké. Je důležité dodržovat určitou hygienu pomůcek k vaření bezlepkové výživy, abyste udrželi nože a prkénka, která používáte pro přípravu svých pokrmů v dostatečné vzdálenosti od produktů obsahující lepek, aby nedošlo ke „kontaminaci“.

Tohle je dobré mít na paměti i při výběru bezlepkové výživy v restauraci. Pakliže se občas stavíte partnerem na romantickou večeři, zkuste se raději poptat, zda připravované bezlepkové jídlo je skutečně bezlepkové a je připravované s dostatečnou vzdáleností od lepkových potravin.

Víte, jak se celiakie projevuje?

Více o bezlepkové výživě na Celiak.cz


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články