Dovozce bezlepkových potravin

Jak se cítí celiak který nedodržuje bezlepkovou dietu

Celiaci anebo lidé trpící intolerancí lepku mohou bez diety procházet nejrůznějšími zdravotními potížemi. Tyto potíže se mohou u každého projevit trochu jinak, závisí to vždy na jedinci. Pokud si ale nejste jistí, zda máte problémy s lepkem, toto mohou být varovné signály.

Problémy s trávením jsou velmi běžné

Nejčastějším příznakem jsou právě trávicí potíže. Mohou mít nejrůznější charakter, od bolestí břicha, přes nadýmání, kručení až po nafouklé břicho. Časté jsou i chronické průjmy. Trávicí potíže nepodceňujte, může se jednat o první příznak celiakie, který nejenže není příjemný, ale navíc se může nadále zhoršovat.

Není únava jako únava

Unavení býváme občas všichni a nemusí to nutně znamenat příznak celiakie. Ale může. Únava, jako příznak celiakie, se zpravidla vyskytuje po jídle (právě s obsahem lepku), nebo se dá popsat jako zamlžený mozek. Jedná se o pocit, kdy věříte, že nemáte jedinou šanci zvládnout jakoukoli fyzickou aktivitu. To občas také souvisí s dalším příznakem, a to určitými neurologickými problémy. Ty lze popsat jako závratě či pocit nerovnováhy.

I za ekzémem se může skrývat celiakie

Ekzém, jako příznak celiakie, je trochu jiný, než ten atopický. Má podobu zarudlých ploch, jakýchsi vodnatých puchýřků. Tento typ ekzému bývá často zaměňován. Pozor by si měli dávat především lidé ve věku dvacet až třicet let, kdy se tento typ lepkového ekzému nejčastěji vyskytuje. Často se totiž potlačuje nejrůznějšími mastmi a léky. Nejúčinnějším je ale bezlepková dieta.

A proč to všechno? Zjistit celiakii je zapotřebí, co nejdříve.  Zanedbaná celiakie totiž zvyšuje riziko rakoviny. Na stěnách střev, především pak tenkého střeva, mohou začít vznikat nepříjemné vředy a mnohdy i trhliny. Kvůli tomu se pak snižuje jejich průchodnost, a tak se zvyšuje riziko rakoviny tenkého střeva. 


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články