Dovozce bezlepkových potravin

Jak si usnadnit vstup do světa bezlepkových potravin

Bezlepkové potraviny jsou oříškem i pro ostřílené celiaky. Každý den přichází novinky v oblasti bezlepkové životosprávy, kterou je zapotřebí se naučit a vyzkoušet. Základem je ale rozeznat bezlepkové potraviny od těch s obsahem lepku. Zkušený celiak dokáže již velmi zdatně poznat bezlepkové potraviny na pultě obchodů. Horší je to u lidí, kteří teprve začínají řešit bezlepkovou dietu. V článku níže se vám pokusíme poradit, jak přistupovat k výběru bezlepkových potravin a jak si ulehčit zavedení bezlepkové stravy do vaší každodenní životosprávy.

Mezi přirozeně bezlepkové potraviny patří:

  • Rýže, pohanka, čočka, hrách, cizrna, zeleniny, ryby, maso (nikoliv uzeniny), zelenina, ovoce, vejce, med, ořechy apod.

Naopak pro celiaky jsou zakázané potraviny s obsahem lepku. Mezi nejčastější z nich patří:

  • Obiloviny jako je pšenice, žito a ječmen, většinu uzenin (kromě těch lepku zbavených), kečupy, alkohol, instantní kávy apod.

1. Naučte se číst potraviny

Připravte se na to, že nákup potravin v obchodě již pro vás nebude otázkou několika minut. Alespoň ne nyní, na začátku vaší cesty k bezlepkové dietě. Je zapotřebí se naučit číst informace potravinách, které kupujete. Není to jen o tom, vytvořit si návyk – tedy automaticky otočit obal a začít zjišťovat, zda je daná potravina bezlepková. Jde také o to, umět vyhodnocovat významy jednotlivých přidaných látek a jiných názvů, které mnozí nezkušení lidé trpící celiakí na první pohled nepochopí.

2. Nakupujte bezlepkové potraviny dopředu

Naučte se vytvářet nákupní seznam. Bezlepkové potraviny jako je bezlepková mouka a kvalitní zelenina a ovoce jsou poměrně drahou záležitostí. Je tedy zapotřebí nakupovat předem a s rozumem tak, aby nezůstávaly zbytky, které byste pak musely vyhazovat. Prostě nákup bezlepkových potravin je třeba do detailu plánovat.

3. Najděte si obchod, který si zamilujete

Je jisté, že budete muset změnit i obchod, pokud nakupujete tam, kde sekci bezlepkových potravin prostě nemají. Ne všechny supermarkety prozatím pochopily, že jsou tu i lidé, kteří tradiční bezlepkové potraviny nemohou jíst. Proto si vyberte obchod se zdravou výživou či jinou alternativu, kde nabízí kromě tradičních i bezlepkové potraviny. Na našem webu najdete seznam prodejen s bezlepkovými potravinami, kde si můžete nejbližší specializovanou prodejnu snadno dohledat.

4. Bezlepková strava vyjde levněji než léky

Důležité je uvědomit si, že bezlepková dieta je levnější než léky, které byste si následně museli kupovat. Proč tedy utrácet tolik peněz, když správná životospráva s pomocí bezlepkových potravin může vést ještě k lepším výsledkům, než léky.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články