Dovozce bezlepkových potravin

Celiakie vám může vzít než jen pečivo

Existuje několik mýtů spojených s celiakií. Jedním z nich je považování bolesti břicha za klasické příznaky celiakie. Samozřejmě bolest břicha může být symptomem celiakie, ale je to tak obecný projev, že může mít řadu dalších důvodů.

Na to, že jste celiak můžete přijít i jinak, než jen díky příznakům bolesti břicha. Nedávné výzkumy potvrdily spojitost celiakie a častých potratů. Ženy postižené celiakií zpravidla netrpěly prakticky ničím jiným, jen právě celiakií. Nebolelo je břicho, neměly průjmy, dokonce ani jiné projevy celiakie. Děly se jim ale horší věci. Mnohé víckrát než jednou potratily. Potrat nastal většinou do prvního měsíce těhotenství.

Pozor na klidný průběh těhotenství i samotný porod

Neznamená to, že by každá žena, která plánuje miminko, měla mít obavy z celiakie. To, že vědci našli spojitost mezi celiakií a potraty bylo pro mnohé ženy vysvobozující. Většina z nich, začala jíst pouze bezlepkové potraviny a otěhotněly znovu, a tentokrát těhotenství skončilo šťastně. Riziko potratu se po nasazení bezlepkové diety snížilo až devětkrát a existuje šestkrát menší riziko, že se dítě narodí s nízkou porodní váhou.

Naopak se potvrdilo, že ženy, které trpí celiakií, většinou neporodí přirozenou cestou - je velice častá nutnost císařského řezu.  Podle posledních průzkumů trpí každá sedmdesátá těhotná žena celiakií. Také je dokázáno, že nárůst celiakie se rok od roku zvyšuje. Pokud jste těhotná a máte diagnostikovanou celiakii, konzultujte se svým lékařem dávky kyseliny listové, které budete po dobu těhotenství užívat.

Skrytá nemoc jménem celiakie

Celiakie se zdá neškodná. Málokdo za ní vidí nemoc, která může za něco tak krutého, jako je rakovina střev anebo vysoka potratovost. Možná, že každodenní bolest břicha, téměř chronická únava a podivná husí kůže na rukou je jen průvodní jev stresu a našeho životního stylu. Možná, že jsme si už zvykli na to, že se přesně takhle cítíme dnes a denně. A možná jsme nemocní. Zkuste změnit „možná“ v jistotu a jděte na kontrolu dřív, než bude pozdě. Zdraví máme jen jedno, tak si ho opatrujme.

Celiakie – symptomy

Symptomy celiakie často závisí na řadě různorodých faktorů, mezi něž patří věk, délka trvání expozice lepkem, množství pozřeného lepku, genetické vlivy každého jedince.

Obecné příznaky celiakie u dospělých

 • ztráta váhy
 • nadýmání, bolesti břicha, průjmy
 • únava
 • zažívací obtíže
 • nepravidelná menstruace, neplodnost
 • kožní problémy (vyrážky, ekzémy aj.).
 • zubní problémy (časté afty, oslabená zubní sklovina)
 • deprese, úzkosti

Samozřejmě konkrétních symptomů celiakie u dospělých je více, ale výše uvedené tvoří asi největší podíl těchto příznaků, které se objevují nejčastěji.

Hledáte konkrétní recepty pro celiaky, abyste si mohli sestavit pestrý bezlepkový jídelníček a vaše bezlepková strava tak byla chutná a zdravá? Připravili jsme pro vás recepty na nejoblíbenější bezlepková jídla, s nimiž bude vaše stravování konečně plnohodnotné a bez stereotypu.

Bezlepkové recepty s produkty Schär

Bezlepková strava není jednoduchou záležitostí, především pokud máte problém se sháněním vhodných ingrediencí. Veškeré výše uvedené recepty na bezlepková jídla pro Vás budou snadné na přípravu, neboť využívají pouze bezlepkové výrobky Schär, které jsou dostupné ve všech známých obchodních řetězcích po celé ČR a SR. Chtěli jsme Vám ukázat, že bezlepková strava nemusí být něčím nesplnitelným, ale že dnes již má řada celiaků velké možnosti, jak své problémy řešit bez toho, aby byli omezeni v pestrosti a chutnosti připravovaných pokrmů. 

Připravili jsme pro Vás celou řadu zajímavých receptů. Záleží jen na Vás, kterou kategorii si vyberete pro Vaše dnešní vaření či pečení:

 • recepty na bezlepkové pečivo,
 • recepty na bezlepková jídla v podobě hlavních chodů,
 • sladké recepty pro celiaky,
 • recepty z bezlepkové mouky,

Přejeme Vám, ať je vaše bezlepková strava co nejvíce chutná a pokud vymyslíte zajímavý recept na bezlepkové jídlo, budeme rádi, když se s námi o něj podělíte. 


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články