Dovozce bezlepkových potravin

Celiakie – symptomy u dospělých

Celiakie – symptomy u dospělých

Máte pocit, že byste mohli být zasaženi celiakií? Zajímají vás konkrétní příznaky celiakie u dospělých? Přečtěte si náš článek o tom, jak se projevuje celiakie v dospělosti a jaké má symptomy.

Věřte, že příznaky celiakie v dospělosti mohou být velmi různorodé. Symptomy celiakie u dospělých závisí také na konkrétním věku, genetické dispozici, množství dosavadní konzumace lepku, stavu střev apod. Proto pokud netrpíte citlivostí na lepek od narození, a máte aktuálně pocit, že za vaše současné problémy může celiakie, pak se obraťte na svého lékaře a rozhodně mu svou domněnku sdělte. Máme pro vás pár vodítek, jak poznat příznaky celiakie u dospělých. Pokud hledáte úlevu, zkuste zapojit do své stravy pouze bezlepkové potraviny, a to minimálně na 3 měsíce.

Konkrétní příznaky celiakie u dospělých

Symptomy celiakie jsou nejčastěji spojeny s průjmy, anemií (chudokrevností) a snižováním váhy. Objevují se zpravidla mezi 30 – 50 roky věku dospělého člověka. Vyvolat celiakii mohou různé zátěžové situace od úrazů, operací, až po porod nebo silný stres. Proto nepočítejte s tím, že pokud jste od narození netrpěli celiakií, tj. přecitlivělostí na lepek, tak že máte na celý život pokoj. Opak je pravdou, neboť dle průzkumů se procento dospělých trpících celiakií stále zvyšuje.

Mezi nejčastější příznaky celiakie u dospělých patří nechuť k jídlu, bolesti břicha hraničící s kolikou, plynatost, břišní křeče a nafouklost břicha. Mění se charakter stolice (častější produkce i 4x za den, dosti zapáchající, objemná, tukovitá a obsahující řadu nestrávených zbytků).

Bohužel u dospělých je určení symptomů celiakie o to těžší, že se naopak také může projevovat obezitou nebo zácpou. Časté jsou záněty sliznice tenkého střeva, což má za následek špatnou výživu těla. Na celiakii může upozornit laboratorní vyšetření krve, které odhalí nedostatek potřebných látek v organismu.

Příznakem celiakie u dospělého člověka je i celková slabost a časté depresivní stavy. Zpravidla se u řady dospělých postižených celiakií objevují problém jater, štítné žlázy nebo řídnutí kostí (bolesti kostí). K symptomům celiakie patří také otoky končetin, svalové křeče, kloubní bolesti, porucha růstu vlasů a zubní skloviny, záněty dásní a nadměrná kazovost zubů.

K velmi častým příznakům celiakie u dospělých patří bledá, suchá kůže nebo exém. Tzv. lepkový exém se projevuje jako rudá svědící místa s vodnatými puchýřky (neplést s pásovým oparem).

Ženy zpravidla v případě celiakie trpí častou poruchou menstruačního cyklu, větší náchylností k potratům či sterilitě.

Velmi zásadním a varujícím projevem celiakie jsou pak vysoké jaterní testy, srdeční vady, poruchy ledvin, časté záněty štítné žlázy nebo přílišná náchylnost k infekcím.

Doufáme, že jsme vám poskytli dostatečné vodítko k rozpoznání celiakie. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém zdraví, neváhejte sdělit svá zjištění lékaři a podrobit se potřebným vyšetřením, která dokážou odhalit podstatu problému. 


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články