Dovozce bezlepkových potravin

Bezlepkové potraviny - seznam

Bezlepkové potraviny - seznam

Hledáte seznam bezlepkových potravin? Chcete vědět, na co si dát pozor, a které potraviny jsou vhodné pro celiaky? Náš článek vám pomůže zorientovat se v problematice bezlepkových potravin. Představíme vám základní seznam bezlepkových potravin a naopak těch potravin, kterým byste se jako celiak měli obloukem vyhnout. 

Každý seznam bezlepkových potravin je v podstatě individuální záležitostí, proto berte níže uvedené informaci jako vodítka, jak nastartovat vaši zdravou výživu, nikoliv jako úzus, který musíte tvrdohlavě dodržovat. Sami si totiž vyzkoušíte, které potraviny jsou pro vás ideální, které nejvíce chutnají a přitom jsou dostupné v co nejvíce obchodech. Můžete taktéž využít prodejní síť bezlepkových výrobků Kleis. Informace o speciálních prodejnách sortimentu pro celiaky najdete zde.

Základní seznam bezlepkových potravin

Při bezlepkové dietě určitě vsaďte na kukuřici, rýži, pohanku, brambory, sóju, cizrnu, fazole, hrách, čočku a veškeré další druhy luštěnin. Svou pozornost zaměřte také na ovoce, zeleninu, ryby, maso, vejce, med. Do seznamu bezlepkových potravin si přidejte také amarant, jáhly nebo ořechy.

Tudíž pro přípravu pokrmů vždy používejte suroviny z výše uvedených potravin. Znamená to, že místo klasické obilné mouky musíte koupit mouku kukuřičnou apod. Ideální je věnovat dostatečnou pozornost přečtení složení výrobku. Kvalitní bezlepkové zboží by tyto informace mělo mít do detailu uvedené právě na obalu či příbalovém letáku.

Naopak ze seznamu vhodných potravin vyškrtněte veškeré obiloviny (pšenice, žito, oves, ječmen) a jejich odvozeniny obsahující lepek. Stejně tak je třeba si dát pozor na řadu v podstatě nekvalitních, ale tolik běžných potravin, kam se dává jako náhražka právě obilná mouka a její odvozeniny. Ty můžete najít například v kečupech, paštikách, uzeninách, instantní kávě, alkoholu, kroketách, pudincích, majonézách, zmrzlinách nebo sojových omáčkách. 

Jak snadněji žít s celiakií?

Ideální je, pokud si uděláte svůj vlastní seznam bezlepkových potravin, který bude odpovídat vašim stravovacím zvyklostem a především chutím. Ne vždy totiž všechny bezlepkové potraviny chutnají všem. Bezlepkové potraviny z tohoto seznamu pak můžete různě kombinovat. Takovýto seznam by taktéž měl respektovat vaše možnosti snadného nákupu zvolených potravin. Nemá totiž moc valnou cenu dávat na seznam bezlepkových potravin takové položky, které jen stěží dokážete zajistit v místě vašeho bydliště.

Další velkou výhodou seznamu bezlepkových potravin je plánování domácích zásob. Pokud víte, co chcete jíst, víte i kolik surovin pro bezlepkové pokrmy máte doma a jak moc se s nimi zásobit na určitý čas.

Stejně tak si můžete s tímto seznamem bezlepkových potravin řídit domácí rozpočet, který chcete vyhradit na nákup potravin pro celiaky. Řada bezlepkových potravin má vyšší cenu, proto si s pomocí seznamu můžete výběr řídit a hlídat vynaložené finance.

Rada na závěr

Pokud zjistíte, že trpíte celiakií, svět se nehroutí, začíná jen nová etapa vašeho stravování. Důležité je pozitivní myšlení, tj. zdánlivě počáteční nevýhodu proměnit ve výhody. Zdravé bezlepkové stravování může velmi radikálně zlepšit vaši celkovou zdravotní kondici, snížit nadváhu apod.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články