Dovozce bezlepkových potravin

Celiakie – příznaky u dětí

Celiakie – příznaky u dětí

Máte neblahé tušení, že vaše dítě může jevit příznaky celiakie a chcete si tuto domněnku potvrdit nebo naopak vyvrátit? Případně se přesně neorientujete v tom, jakými způsoby se celiakie u dětí může projevovat? V tomto článku vám poskytneme několik základních vodítek, jak poznat příznaky celiakie u dětí. 

Příčin vzniku celiakie u dětí může být řada. Moderní lékařská věda přináší stále nové poznatky z dané oblasti, proto se můžete dočíst o řadě vlivů, které mohou zapůsobit na vznik přecitlivělosti na lepek. Řeč je například o době nasazení lepku u dětí, množství jeho dávkování nebo délky kojení.

Příznaky celiakie u dětí se mohou bohužel projevovat v různých intencích a s rozdílnými symptomy. Nejčastěji je celiakie u dětí doprovázena průjmy a celkově problémy se zažíváním po delší době, kdy lepek aplikujete do každodenní stravy. Pokud tedy máte pocit, že by za problémy vašeho dítěte mohl být lepek, bylo by dobré vyzkoušet pouze bezlepkové potraviny a to po dobu 3 měsíců. Pokud příznaky celiakie vašeho dítěte neustoupí, pak se může jednat o jiný závažný problém, než o celiakii. 

Ostatní příznaky celiakie u dětí

Problém u malých dětí je v tom, že neumí sdělit, jaké problémy je trápí, proto rodiče musí projevy celiakie průběžně monitorovat. Bohužel ne vždy se může v případě celiakie u dětí jednat jen o průjmy, plynatost a špatné zažívání.

Příznakem celiakie u dětí je také nafouklé bříško, pálení žáhy (které vy nepoznáte, ale dítě jím trpí), hubnutí. To vše může být doprovázeno neklidem a ustavičným pláčem vážícím se na projevy špatného zažívání. Občas se k příznakům celiakie u dětí přidávají i kožní problémy, otoky, pomalý růst nebo problémy z nedostatku železa. Příznakem může být i zácpa, což celou situaci detekce celiakie komplikuje.

Přecitlivělost na lepek lze detekovat z charakteru stolice vašeho dítěte. Ta je často velmi zapáchající, tukovitá a obsahující nestrávené kousky potravin (u větších dětí, kdy se již podává klasická strava).

Ideální je, pokud máte tušení, že vaše dítě může trpět projevy celiakie, navštívit vašeho pediatra, který provede odborné vyšetření.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články