Dovozce bezlepkových potravin

Bezlepková dieta příznaky a potíže

Celiakie je sice nevyléčitelná, nicméně zbavit se příznaků a potíží vám pomůže bezlepková dieta. Jedná se o razantnější změnu ve stravování, ale vše je jen otázkou zvyku a pozitivního myšlení. Sami tyto problémy známe na vlastní kůži, a proto vám chceme poradit základní pravidla bezlepkové diety.

Jestliže tedy hledáte informace o příznacích a potížích spojených s celiakií, přičemž nevíte jak nastolit bezlepkovou dietu, pak jsme pro vás připravili pár základních rad do začátku vašeho nového bezlepkového a zdravého stravování.

Správná bezlepková strava je základem bezlepkové diety. Zní to sice velmi jednoduše, ale ne vždy při začátcích s bezlepkovou dietou je člověk připraven na to, že musí dopředu plánovat jídelníček a dle toho i nakupovat vhodné bezlepkové potraviny. Není možné kombinovat bezlepkové suroviny s klasickými – buď 100 % bezlepková dieta, nebo nic. Jedině tak se zbavíte potíží a všech příznaků, které vás jako celiaky doposud trápily. Vše je o vůli a striktním dodržování pravidel. Jakmile se bezlepková dieta stane vaší rutinou, pak odezní i problémy a příznaky s celiakií spojené. Je třeba jen vydržet a nepolevit.

Příznaky a potíže celiaků

Jaké jsou potíže a příznaky předcházející rozhodnutí o nutnosti bezlepkové diety? Každý člověk může mít různé projevy alergie na lepek a také je zažívat v rozdílných intencích.  Mezi nejčastější příznaky a potíže provázející celiakii patří:

 • průjem, ale taktéž i zácpa

 • celková slabost

 • nadměrné hubnutí

 • chudokrevnost

 • zvýšená kazivost zubů

 • tuková mastná stolice

 • řídnutí kostí

Tipy a rady pro bezlepkovou dietu

 1. Sestavte si podrobný seznam potravin, které budete potřebovat na týdenní dietní cyklus – tj. nakupujte dopředu, ať máte doma vše potřebné pro bezlepkové stravování. Nepřemýšlejte jen v horizontu jedno dne, jak jste měli zažito z dosavadního „bezlepkového života“.

 2. Bezlepková dieta je váš nový životní styl, je to výzva, kterou určitě zvládnete. Přesně tak k tomu přistupujte. Bezlepková dieta není jen o vynechání lepku, je to zároveň velmi zdravý způsob žití i pro neceliaky. Chtějte žít zdravě, přistupujte ke změně pozitivně.

 3. Nenechte se zlákat „nezdravými potravinami“. Pokud máte časté nutkání sáhnout po bezlepkové pochoutce, pak ji vůbec domů nekupujte. Nesmíte ji mít po ruce.

 4. Udržujte si silnou vůli, mějte záměrné podporovatele ve své rodině, známých, partnerech apod. Veřejně hlásejte, že bezlepkovou dietu držíte, ať jste sami sobě více zavázaní.

 5. Nevynechávejte své oblíbené pokrmy. Pouze jejich skladbu nahraďte ve složení z bezlepkových surovin. Dnes již je jejich nabídka tak široká, že se nemusíte omezovat.

 6. Potraviny v obchodě důkladně studujte – čtěte etiketu výrobku a hledejte logo přeškrtnutého klasu. Naučíte se tak lépe a rychleji hledat to, co potřebujete.

 7. Snídejte bezlepkové cereálie, pomohou vám nastartovat zažívací systém a donutí vás již na počátku dne přemýšlet o bezlepkovém přístupu.

Zjednodušte si bezlepkovou dietu

Pomohou vám speciální směsi a potraviny produkované přímo pro účely bezlepkové diety. Výhodou těchto polotovarů je snadná a rychlá příprava, kontrolovaná kvalita, široký výběr a snadná dostupnost (dnes již k dostání prakticky ve všech větších obchodních řetězcích a obchodech se zdravou výživou). Pokud hledáte opravdu kvalitní bezlepkové výrobky, které vám pomohou vyřešit zdravotní potíže a ulehčí bezlepkovou dietu, pak sáhněte v obchodě po sortimentu zn. Schär.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články