Dovozce bezlepkových potravin

Jak poznat projevy celiakie

Jak se projevuje celiakie?

Gluten zpravidla zapříčiňuje problémy trávicího ústrojí. Celiakie se tak velmi často projevuje nadměrnou nadýmavostí, zažívacími problémy a průjmy. Celiakii však může naopak provázet zácpa a nafouklé břicho.

Velmi často se celiakie pozná podle toho, že vaše kůže i vlasy nemají dostatek živin a trpí suchostí a neprospívají. Projevem celiakie je i tzv. kuřecí kůže.

Anémie z nedostatku železa je častým projevem celiakie. Nedostatek vápníků zase způsobuje problémy se srdcem, kostní hmotou a zubní sklovinou. Výsledkem jsou časté zlomeniny, vysoká kazivost zubů apod. Při přecitlivělosti na lepek se připravte také na záněty, časté opuchání nebo bolesti klubů.

Celiaci nejčastěji uvádějí jako zásadní projevy alergie na lepek únavu po jídle, špatné soustředění, slabost, závratě, migrény a deprese.

Jediné stoprocentní řešení, jak se pozná celiakie, je absolvování krevních testů a endoskopického vyšetření. Pokud však chcete tuto diagnostiku simulovat doma, tj. bez krevních testů, pak je vhodná tzv. eliminační dieta, která předpokládá úplné vynechání potravin obsahujících lepek po dobu min. 4 týdnu. Tato doba bez jakéhokoliv lepku vám pomůže zjistit, jak se projevuje celiakie ve vztahu k vašemu tělu. K tomu všemu je třeba po této dietě provést ještě reverzní přístup, kdy záměrně začnete aplikovat klasické potraviny osahující lepek. Jejich postupným nasazením se projeví případné zhoršení stavu, které jste pociťovali před samotnou eliminační dietou. S velkou pravděpodobností je pak na vině právě lepek.

Doufáme, že jsme vám alespoň částečně pomohli s řešením rébusu, jehož otázka zní: „jak se pozná celiakie aneb jak se projevuje celiakie“. Přečtěte si i naše další články, které vám poskytnout zajímavé tipy, jak s celiakií bojovat a jak dbát na bezlepkovou výživu.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články