Dovozce bezlepkových potravin

AKTUÁLNÍ INFORMACE K DODÁVKÁM ZBOŽÍ

Vážení zákazníci,

s ohledem na aktuální vývoj situace výskytu koronaviru a s ním spojeného několikanásobného zvýšení poptávky, bychom Vás chtěli informovat, že firma Dr. Schär má výrobní haly v celé Evropě a všechny jsou stále v plném provozu. Z kapacitních důvodů však výrobce není schopen pokrýt současnou velmi vysokou poptávku. Z tohoto důvodu Vás žádáme, abyste si nevytvářeli nadbytečné zásoby a s ohledem na ostatní objednávali jen zboží, které opravdu potřebujete.

Děkujeme za pochopení.

Celiakie od A do Z

Celiakie od A do Z

Celiakie, jinými názvy také celiakální sprue, nebo glutenová enteropatie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je charakteristické tím, že tělo není schopné strávit potraviny obsahující lepek (jinak také gluten). Lepek je směs bílkovin nejčastěji se vyskytujících v obilovinách jako je pšenice, žito a ječmen.

Projevuje se (pokud se neléčí) dlouhotrvajícími průjmy způsobenými poruchami trávení, nechutenstvím v době dospívání také omezením růstu. Rozsah projevů celiakie je však individuální a u každého jedince se projevuje odlišně. Někdo tak na lepek reaguje méně intenzivně, někdo více. Celiakii však často doprovází další onemocnění jako je například cukrovka I. typu, nebo onemocnění štítné žlázy. Někdy se díky těmto „doprovodným“ onemocněním přijde na to, že pacient trpí zároveň celiakií.

Samotná diagnostika celiakie je sice poměrně jednoduchá (sledují se různé protilátky obsažené v krvi), nebo pomocí endoskopie, kdy lékař zároveň odebere kousek sliznice ze střeva a to pošle na histologii. Avšak u většiny lidí není tato nemoc objevena, přestože jí trpí. Podle odhadů není v ČR diagnostikováno 85-90% postižených osob, protože příznaky u nich nejsou tak intenzivní.

Nesnášenlivost lepku (nejedná se tedy o alergii v pravém slova smyslu) je doživotním onemocněním, jenž je nejspíše genetickou poruchou, na kterou zatím vědci nenašli lék. Jediným řešením, jak s touto nemocí bojovat, je tak vynechat ze své stravy veškeré potraviny, které lepek obsahují. Na první pohled se to může zdát jednoduché, ale lepek je někdy používán jako emulgátor, což stěžuje celiakům výběr vhodných potravin.

Alternativu klasických obilovin tvoří například kukuřice, rýže, pohanka, nebo proso. Ostatní základní potraviny jako mléčné výrobky, brambory, vejce, ovoce a zelenina a maso pak nejsou pro celiaky problémem. 


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články