Dovozce bezlepkových potravin

Cestování s celikaií

Cestování s celikaií

Celiakie stejně jako každá jiná nemoc s sebou nese jistá omezení nejen v běžném životě, ale také při cestování. A tak si člověk trpící celikaií musí naplánovat nejen to, kam vyrazí, kde bude spát a co všechno si s sebou zabalí, ale především musí myslet na vlastní stravování.

Pokud si celiak bude při svém pobytu vařit sám, odpadá mu poměrně mnoho starostí. I tak se však musí zásobit všemi potřebnými potravinami, nebo se alespoň informovat o možnosti nákupu bezlepkových potravin v blízkosti místa pobytu.

Častější variantou stravování na dovolených jsou ale polo, nebo plné penze. To znamená, že člověk chodí na určitá jídla během dne do předem dohodnutého zařízení. V tom případě je vhodné o bezlepkové dietě předem informovat hotel/ hostel/ penzion, nebo kterékoliv jiné ubytovací zařízení, kde budete, a zjistit, zda nabízí jídla vhodná pro celiaky, nebo zda jsou ochotni při sestavování jídelníčku vyjít vstříc vašim potřebám. Nejlepší je o tom informovat vaši cestovní kancelář, která by se měla o vše postarat, pokud však jedete na vlastní pěst, musíte to zvládnout sami.

Cestování je ale většinou o poznávání odlišných kultur a to i co se týká stravování. Na dovolené se tak nejspíše nevyhnete tomu, abyste nezašli do nějakého restauračního zařízení na oběd či večeři. Pro tyto situace je dobré si předem připravit tzv. restaurační kartičku, kde je (nejlépe v jazyce, kterým se na místě vaší dovolené mluví) uvedeno, co bezlepková dieta znamená, co pro vás mohou připravit a čeho by se měli vyvarovat. Pomůžete tím předejít mnoha obtížím spojených nejen s jazykovou bariérou, ale také s následky, které lepek v těle celiaka způsobuje. Tyto kartičky se dají stáhnout například na adrese www.celiactravel.com, nebo na internetových stránkách zahraničních společností celiaků.


Objevte chuť bezlepkových potravin Schär


<< Zpět na články